I pracovní trh se vyvíjí. Znáte pozice, které před pár lety nebyly?

Náš svět se neustále vyvíjí a to platí jak o oblasti našeho osobního, tak samozřejmě i o oblasti našeho pracovního života. Pokud budeme chtít být konkrétní právě v tomto směru, je třeba říci, jak se postupně vyvíjejí některé pracovní pozice. A u některých říkáme, že před 5 lety vůbec neexistovali. A jelikož nám dané téma přišlo v redakci velmi zajímavé, rozhodli jsme se mu věnovat tento článek.

Oblast počítačů a mobilních telefonů

Právě ta patří k těm, které se rozvíjejí a rostou nejrychleji. A tak musíme říci, že právě zde je nových pracovních pozic opravdu nejvíce. Tou nejznámější je vývojář aplikací pro operační systém iOS. Ten byl v minulosti neznámým systémem, a tak v té době existovalo pouze pár desítek lidí, kteří byly spojeny s jeho začátkem. Dnes je však takových lidí na několik desítek. A to je rozhodně velmi zajímavou zprávou.

S oblastí daných technologií rozhodně souvisí i vývojář pro platformu Android, která byla dříve také velkou neznámou. Budeme-li konkrétní, tak i zde vznikla nová pozice, která s ní souvisí. Dnes jsou různé aplikace naprostou součástí našich životů a tak je jasné, že jsou i poměrně žádanou dovedností, pokud je někdo umí vytvářet. V minulosti přitom nikdo o dané pozici nevěděl vůbec nic – ani to, že bude existovat.

Zajímavá je i oblast sportovní

Není to ale jenom oblast počítačů, jelikož i ve sportovní oblasti se objevila celá řada nových pozic. Je to dáno třeba tím, nakolik lidé touží po zdravějším životě, po lepší postavě, nebo také pohybu. A jedou z daných pozic je i certifikovaný trenér Zumby. Právě toto cvičení před pár lety nikdo neznal, ale nyní patří mezi jedno z těch nejoblíbenějších. Vše šlo logicky tak daleko, že mnoho fitness center hledá kvalifikované trenéry, které klasickým způsobem zaměstnává. I to v minulosti nebylo nijak známé.

Podobně se v tomto směru rozšiřovala třeba i oblast cestovního ruchu, kde jsou vyhledávanými pracovníky takzvaní animátoři, kteří mají za cíl bavit návštěvníky pláží a hotelů. Za tímto účelem dokonce na několika školách vznikají specializované obory, které mají za cíl právě zdokonalit dovednosti a možnosti toho, jak návštěvníka skutečně bavit.

Sociální sítě a marketing

Oblastí, která se také neustále vyvíjí, je oblast online marketingu. I v tomto směru vznikají nové pozice, o kterých většina lidí neměla v minulosti ani tušení. Nejčastěji se jedná o pozice, které jsou spojené s PPC marketingem a tedy tvorbou a správou reklamních kampaní. V tomto ohledu je rozhodně žádaných odborníků stále více a s neustálým rozvojem online nakupování jak zboží, tak i služeb, budou žádanější ještě více.

Podobnými pozicemi jsou i lidé, kteří se v rámci svých marketingových aktivit soustřeďují hlavně na oblast sociálních sítí. I ty jsou oblastí, které se neustále vyvíjí a tak hlavně firemní profily, nebo firemní komunikace může být stěžejním bodem úspěchu. A tito lidé vědí, jak na něj.