Jak na úspěšný grafický design?

Často si to ani neuvědomujeme, ale grafický design je všude kolem nás. Kamkoliv jdete, můžete sledovat práci nejrůznějších grafiků a kreativců. Stačí si stoupnout na zastávku městské hromadné dopravy a určitě tam najdete nějaký plakát nebo reklamu. Jste ale schopni posoudit, zda se jedná o kvalitní grafický design? V tomto oboru je těžké posoudit a přesně určit, která práce je dobrá a která je špatná, i když ta špatná asi ano. Nicméně, grafiku nemůžeme přesně změřit nebo zvážit, a o kvalitě reklamních a propagačních materiálů může rozhodovat jen to, jestli napomohli dosažení cíle. Tímto cílem může být zviditelnění, zisk a další.

Bohužel v dnešní době a v České republice řeší kreativci jeden velký problém. Jejich práce není oceněna “prostým lidem”. Proč tomu tak je? Na toto existuje jednoduchá odpověď. V ČR žije a působí nemalé množství “grafiků”, kteří si myslí, že viděli pár videí na youtube a můžou tvořit design. Bohužel to ale nestačí a jejich práce je často úsměvná, nedodržují současné standardy, odbíhají od tématu, jsou infantilní a nemají vkus. Určitě si takových “hezkých” plakátů vybavíte milion. A oni jsou právě tím hlavním problémem. Za svoji práci nechtějí moc peněz, a proto jim firmy nebo různí pořadatelé akcí zadávají práci.

Lidé jsou pak každý den obklopeni nekvalitním a nemoderním designem, jelikož tomu nerozumí, myslí si, že tak to má být, ne tak to být opravdu nemá! Bohužel, když pak vidí nějakou perfektní minimalistickou a čistou práci, kde není nějaká fosforující barva nebo nevkusná fotka, pak tento design odsuzují.

A co je vlastně v dnešní době moderní?

Nejdřív si řekneme, co moderní vůbec, ale vůbec není. Nejsou to přeplácané, pestrobarevné a odpuzující výtvory, které vidíte každý den na ulici. Budoucnost patří minimalismu a okolo něj se také všechno točí. Nemluvím jen o tiskovinách, ale myslím i webdesign a nejrůznější provedení reklam.

Tento trend frčí už nějakou dobu, ale stále si myslím, že je “IN” a dlouho ještě bude. Obracím se zpět k myšlence minimalismu, o čem je vlastně řeč? Mluvíme o jednoduché grafice a několika málo barvách. Ano, řeč je o Flat Design, pokud nevíte, co to znamená, zadejte si tuto frázi do Googlu.

Nesmíme také zapomenout na velice důležitou část každého grafického designu, kterou je typografie. Nepřijde vám zas tak důležitá? Omyl, typografie je velice důležitá, protože když není čitelný text, celá grafika je k ničemu. V současné době se klade a bude klást velký důraz na výrazné textové nadpisy a propracovanou typografii ve spojení s minimalismem. Nepředstavujte si tedy výrazné fosforující nápisy, to ne. Myslíme tím čistý a precizní font písma.

Každý je miluje, a ne, jen děti. Na pořadu dne jsou ilustrace. Dobrý ilustrátor bude v budoucnu něco jako bůh. Kvalitní ruční ilustrace jsou stále žádané a současný grafický design má pro to své nezastupitelné místo. Není se čemu divit, perfektní a originální ilustrace dokáže lépe upoutat vaši pozornost, než nevýrazná fotografie. Tím nechci říct, že v budoucnu uvidíte místo fotek samé ilustrace. Ty se musí využívat s rozvahou a rozumem, nehodí se totiž do každého projektu.

Pokud se chcete podívat na něco nového a o grafiku se zajímáte, běžte na Google a vyhledejte si pojem “skečnoutig”, to teď taky “frčí”.