Jak se správně oblékat?

S kulturou jako takovou jistě souvisí také dodržování určité etikety. A to nejenom v oblasti našeho chování, ale také v oblasti našeho oblékání. A právě na to se aktuálně zaměříme a povíme si, jak se správně obléci v souvislosti s různými příležitostmi. Jedině tak si můžeme být jisti, že zapůsobíme skutečně pozitivně. V daném směru můžeme často čerpat i z pozvánek na různé akce, kde je doporučený konkrétní dress code. Pokud je tomu tak, máme vyhráno. Pokud však ne, budou se vám hodit naše informace o tom, co je pro vás to nejlepší.

Jak na slavnostní události?

Ty nejsou v našem světě nijak výjimečné a tak je opravdu dobré vědět, jak se na ně obléknout formálně správně. Důležité je samozřejmě zohlednit i charakter místa, kam vyrážíme. Pokud je něco nepsaným pravidlem, to je i čas, kdy po osmnácté hodině večerní platí, že muži by se měli pohybovat pouze v obleku, a to ideálně tmavém – tedy černém, nebo tmavě modrém. Dobrým doplňkem je samozřejmě bílá košile, která celkově zvyšuje úroveň. Pokud jdeme na událost v páru, je samozřejmě správné, aby ženino oblečení bylo barevně sladěno s prvkem u oblečení muže – příkladem může být třeba barva kravaty, nebo kapesníček v kapse saka.

V rámci daného oblečení samozřejmě existuje i několik jasně daných pravidel, které mohou být označovány pojmy jako je white tie – nutný je frak, nebo třeba black tie – kdy se obléká smoking. Stejně tak se ale můžeme setkat s možností označovanou jako creative black tie, v rámci čehož můžeme naše formální oblečení doplnit o zajímavé prvky, a to v rámci současných moderních trendů. Stejně tak se ale můžeme setkat třeba s označením inofficial, které sice stále ještě vyžaduje nutnost obleku, ale není nutné mít kravatu, stejně jako je možné zvolit oblek barevnějšího rázu.

Jak na neformální akce?

U nich samozřejmě není nošení obleku nijak vyžadováno, ale přesto je třeba dodržovat určitý styl daného oblečení. V tomto směru je nejznámější pojem casual dress code, který je uvolněnější, ale přesto má několik formálnějších prvků. Mezi ně patří tričko s límečkem, které by mělo být jednobarevné. To je doplněno také kvalitními jeansy, které by neměli být roztrhané či jinak podobným způsobem ozdobené. Vhodná je také pevná obuv, která však může být v mnoha případech také otevřená.

Pokud jdeme na akci, kde není vyžadován ani tento formálnější styl oblékání, není problém ani libovolné tričko různých barev, nebo dokonce kraťasy a plážová obuv, jako jsou třeba žabky. V takovém případě samozřejmě musíme skutečně vědět to, že tím nebudeme své okolí pobuřovat a většina dalších lidí bude oblečena velmi podobně.

Pokud bychom měli vyvodit závěr, je vždy lepší v případě nejistoty zvolit oblečení trochu formálnější, než ležérnější. Ačkoliv se tím můžete dopustit drobného faux paux, rozhodně je to lepší situace, než když si ho způsobíte příliš neformálním outfitem.