Jaké jsou nejznámější subkultury?

Většina společnosti je poměrně celistvá a tak jedná podle jasně daných a zažitých směrů a zvyků. Přesto je ale třeba říci, že dané směry mohou být narušeny, a to takzvanou subkulturou. Pokud bychom si tento pojem měli osvětlit, tak se jedná o minoritní skupiny společnosti, která je charakteristická určitými znaky. Těch znaků může být hned několik, ale pokud zůstaneme u těch nejznámějších, nesmíme zapomínat na to, že to jsou znaky jako hodnoty a normy, stejně tak chování, nebo také životního stylu. Často hraje roli také podobný věk, ale to není vždy hlavním ukazatelem směru dané subkultury. Charakteristickým znakem je naopak to, že onu dominantní kulturu a společnost často popírá, nebo proti ní také bojuje, či proti ní přímo aktivně vystupuje.

Nejznámější je subkultura spojená s hudbou

Tou nejznámější subkulturou je ta, která je spojená s hudbou. Jednou ze známých subkultur jsou lidé, které váže jeden hudební styl, a to je reggae. To vzniklo v šedesátých letech minulého století a vychází z jamajské kultury společnosti. Často má tato hudba spojení také s určitým typem oblékání, který je označován jako rastafariánství. To znamená, že lidé nosí pohodlné pestré oblečení, dredy a mohou kouřit marihuanu.

Druhou subkulturou, která je spojená s hudbou, je určitě ta punková. Ta vznikla v osmdesátých letech v Londýně, a pokud ji něco charakterizuje, je to určitě styl oblékání. Kožené bundy, úzké kalhoty, kovové ozdoby a samozřejmě to hlavní, což je účes. Tedy takzvaný kohout, nebo lépe řečeno číro, které je symbolem tohoto hnutí odnepaměti., Nutno říci, že i to má své odnože, které se týkají třeba moderních trendů, popřípadě spojení s jinými skupinami – například oi punk.

Moderní subkultura? Hipsteři

Velmi zajímavou subkulturou jsou dnes i hipsteři, kteří se sice začali formovat už ve čtyřicátých letech, ale hlavní trend letí teprve nyní. Jedná se převážně o mladé lidi, kteří si zakládají na dokonalých prožitcích a odmítají se ztotožnit s tradičními stereotypy, a to jak v oblasti chování, tak v oblasti oblékání, nebo práce.

Velmi blízko mohou mít i k další společenské subkultuře, kterou jsou beatníci. Ty se začaly formovat v padesátých letech a mezi nejznámější patří třeba spisovatel Jack Kerouac, nebo Charles Bukowski. I oni si celkově zakládají hlavně na svobodě, ale také na nezávislosti nebo nespoutanosti. Z tohoto směru se samozřejmě vytvořilo i několik světově proslulých rockových kapel, jako Pink Floyd, The Beatles. Dnes sice daná subkultura postupně upadá, ale v době největšího rozmachu patřila skutečně mezi odnož, o které bylo výrazně slyšet. A je také jasné, že vzhledem k ideálům a směrům mohly být skupiny těchto lidí mnohými režimy také poměrně nenáviděné.

Ostatně s tím může souviset to, že někteří lidé dané subkultury neuznávají běžně a mají vůči nim předsudky. Nejvíce je to patrné určitě v hnutí punk, proti kterému často společnost velmi tvrdě vystupuje se svými názory.