Jaký je život s problematickou pletí a akné

Naše postavění ve společnosti může ovlivňovat celá řada věcí. Samozřejmě ty se postupem času mění. V budoucnu je to hlavně naše zázemí, zatímco v mladším věku je to hlavně náš vzhled. A s ním souvisí jeden z velkých problémů mládeže, a to je akné. To se objevuje v období puberty a můžeme ho charakterizovat jako chronické onemocnění kůže. Svým způsobem se jedná o zánět, vlivem kterého vznikají na pokožce takzvané nežity, tedy výrazné pupínky. Nejčastěji se objevují jak v oblasti obličeje, tak v oblasti dekoltu, popřípadě také v oblasti ramen. Důvody jsou přitom prosté, a to stagnace sekretu mazových žláz.

Co patří mezi hlavní příčiny?

Pokud bychom měli být konkrétní a zmínit hlavní příčiny tohoto problému, rozhodně se netýkají jenom mládí. Vliv na akné totiž může mít i genetika a tak pokud jím někdo trpí i v dospělosti, rozhodně se nevyhne ani nám. Vliv ale má také hormonální aktivita, třeba spojená s pubertou, nebo i menstruačními cykly u žen nebo dívek. Stejně tak to ale může být různé poškození a další podráždění kůže, které souvisí s tím, že se na oblasti kůže objeví zánět.

Vliv na vznik akné má ale i celková čistota. Pokud se na naší pokožce objevují nečistoty, nebo se zde snad objevují odumřelé buňky, které nejsou pravidelně odstraňovány, dochází logicky k tomu, že se zánět může tvořit častěji. Vliv na to má ale i naše stravování, jelikož i nezdravé strava je cestou k nesprávnému fungování našeho těla a tedy i k tomu, že akné zkrátka vznikne. Co musíme také dodat, to je i fakt, že na vznik mohou mít vliv také některé léky, které obsahují třeba barbituráty. Stejně tak může mít na vznik akné mít také steroidy.

Jak proti akné bojovat?

Co akné způsobuje, tedy již víme a tak je dobré zmínit také to, jak se proti němu dá bojovat. Hlavní cestou je takzvaná lokální léčba, kdy můžeme využívat různé masti, krémy, nebo třeba roztoky. Zde samozřejmě dbáme na pravidelnou aplikaci na postižený místa. Souvisí s tím ale i to, jak o naši pokožku budeme pečovat. Základem by mělo být jak pravidelný mytí, tak i peeling. Ovlivnit akné ale můžeme také pitím bylinných čajů, které obsahují mátu, nebo pampelišku. Pomoci ale může také kefír.

Další metody léčby mohou spojeny i s léčbnými centry a či kosmetický přístroj na pleť s akné. Jednou z nich je možnost využívání laserů. Jedná se o neinvazivní metodu, která staví na stimulaci jednotlivých buněk, které se začnou lépe množit a také produkovat více kolagenu. Stejně tak může být metodou i léčba pomocí demodexu, kdy jsou do naší kůže vpracovány látky jako síra nebo zinek, které mají vliv na to, aby akné pomalu odstraňovaly, a to s jistotou dlouhodobějších účinků. Třetí metodou jsou lékařem předepsané léky, které se ale využívají při velkých potížích, které jinak eliminovat nelze.