Category: Novinky

Znáte nejzajímavější velikonoční zvyky?

Znáte nejzajímavější velikonoční zvyky?

Jak se slaví Velikonoce u nás, to většina lidí ví, jelikož v tomto ohledu jsou trendy a směry jasně dané. Co ale málo lidí ví, to je určitě směr, jakým se slaví Velikonoce v zahraničí. A jelikož se jedná o jeden ze stále více oblíbenějších svátků, podíváme se na to, jak ho můžete oslavit za našimi hranicemi. Samozřejmě ideální je začít hned u našich sousedů, a to na Slovensku. Zde vás určitě potěší fakt, že slovenské zvyky jsou v tomto směru velmi podobné těm našim. Můžeme se zde těšit z tradičního hodování, stejně jako z polévání vodou. Co je poměrně zajímavé, to je absence klasické pomlázky, jelikož ta je nahrazena takzvaným korbáčem. I ten se podobně jako pomlázka však plete z vrbového proutí a slouží ke stejnému účelu, jako u nás pomlázka.

Jak jsou na tom další evropské země?

Pokud zůstaneme v Evropě i nadále, je třeba seznámit se také s dalšími zvyklostmi daných zemí. Ideálním příkladem může být Anglie, kde nechybí hlavně pečené jehněčí, ale stejně tak den, kdy se konzumují pouze palačinky. Co však příliš rozšíření není, to jsou u nás tolik oblíbené kraslice a vajíčka. Zde jsou totiž nahrazována čokoládovými, které děti hledají. A to v domě nebo na zahradě, kam jim je ukrývají rodiče.

Naopak v Německu si Velikonoce bez kraslic neumí ani představit. Zde patří mezi naprostou klasiku, podobně jako u nás. A jelikož se okolo vajec točí skutečně vše, souběhem těchto svátků pořádána také různá veselá klání. A to třeba taková, kdy spolu lidé soutěží, kdo hodí konkrétní vejce nejdál, nebo kdo ho hodí naopak nejvýše. S tím souvisí i zvyk přehazování vajec přes střechu domu. Tato tradice souvisí s tím, že je poté celé stavení na celý rok ochráněno před bleskem.

Co nás čeká v USA?

Evropské země nejsou jediné, kde nás čekají opravdu zajímavé a mnohdy i netradiční zvyky. Příkladem mohou být Spojené státy, tedy USA. Zde je základní postavou daných svátků zajíček. Mezi tradice patří i klasické barvení kraslic, které jsou následně schovány na zahradě a děti je logicky musí hledat. Velmi zajímavá je na velikonocích v USA také gastronomie, jelikož to hlavní, co se podává, je jehněčí pečínka, ale stejně tak i neméně oblíbená pečená šunka. I ta patří mezi klasické tradiční pokrmy daného období.

Podobná jídla ale najdeme třeba v v sousedním Polsku, kde jsou oblíbené kromě šunky i klobásy a další uzeniny. Co je však s jejich konzumací přímo spjaté, to je nutnost nechat si je posvětit. V tomto ohledu tak činí více než 90 procent místních obyvatel. Je to logicky dáno tím, kolik lidí je v této zemi věřících. Jinak jsou tradice velmi podobné těm našim, a pokud něco nechybí, tak třeba známé polévání vodou. V tomto směru je to proto, aby byli lidé zdravější a dožili se požehnaného věku.


I pracovní trh se vyvíjí. Znáte pozice, které před pár lety nebyly?

I pracovní trh se vyvíjí. Znáte pozice, které před pár lety nebyly?

Náš svět se neustále vyvíjí a to platí jak o oblasti našeho osobního, tak samozřejmě i o oblasti našeho pracovního života. Pokud budeme chtít být konkrétní právě v tomto směru, je třeba říci, jak se postupně vyvíjejí některé pracovní pozice. A u některých říkáme, že před 5 lety vůbec neexistovali. A jelikož nám dané téma přišlo v redakci velmi zajímavé, rozhodli jsme se mu věnovat tento článek.

Oblast počítačů a mobilních telefonů

Právě ta patří k těm, které se rozvíjejí a rostou nejrychleji. A tak musíme říci, že právě zde je nových pracovních pozic opravdu nejvíce. Tou nejznámější je vývojář aplikací pro operační systém iOS. Ten byl v minulosti neznámým systémem, a tak v té době existovalo pouze pár desítek lidí, kteří byly spojeny s jeho začátkem. Dnes je však takových lidí na několik desítek. A to je rozhodně velmi zajímavou zprávou.

S oblastí daných technologií rozhodně souvisí i vývojář pro platformu Android, která byla dříve také velkou neznámou. Budeme-li konkrétní, tak i zde vznikla nová pozice, která s ní souvisí. Dnes jsou různé aplikace naprostou součástí našich životů a tak je jasné, že jsou i poměrně žádanou dovedností, pokud je někdo umí vytvářet. V minulosti přitom nikdo o dané pozici nevěděl vůbec nic – ani to, že bude existovat.

Zajímavá je i oblast sportovní

Není to ale jenom oblast počítačů, jelikož i ve sportovní oblasti se objevila celá řada nových pozic. Je to dáno třeba tím, nakolik lidé touží po zdravějším životě, po lepší postavě, nebo také pohybu. A jedou z daných pozic je i certifikovaný trenér Zumby. Právě toto cvičení před pár lety nikdo neznal, ale nyní patří mezi jedno z těch nejoblíbenějších. Vše šlo logicky tak daleko, že mnoho fitness center hledá kvalifikované trenéry, které klasickým způsobem zaměstnává. I to v minulosti nebylo nijak známé.

Podobně se v tomto směru rozšiřovala třeba i oblast cestovního ruchu, kde jsou vyhledávanými pracovníky takzvaní animátoři, kteří mají za cíl bavit návštěvníky pláží a hotelů. Za tímto účelem dokonce na několika školách vznikají specializované obory, které mají za cíl právě zdokonalit dovednosti a možnosti toho, jak návštěvníka skutečně bavit.

Sociální sítě a marketing

Oblastí, která se také neustále vyvíjí, je oblast online marketingu. I v tomto směru vznikají nové pozice, o kterých většina lidí neměla v minulosti ani tušení. Nejčastěji se jedná o pozice, které jsou spojené s PPC marketingem a tedy tvorbou a správou reklamních kampaní. V tomto ohledu je rozhodně žádaných odborníků stále více a s neustálým rozvojem online nakupování jak zboží, tak i služeb, budou žádanější ještě více.

Podobnými pozicemi jsou i lidé, kteří se v rámci svých marketingových aktivit soustřeďují hlavně na oblast sociálních sítí. I ty jsou oblastí, které se neustále vyvíjí a tak hlavně firemní profily, nebo firemní komunikace může být stěžejním bodem úspěchu. A tito lidé vědí, jak na něj.