Category: Společnost

Jaký je život s problematickou pletí a akné

Jaký je život s problematickou pletí a akné

Naše postavění ve společnosti může ovlivňovat celá řada věcí. Samozřejmě ty se postupem času mění. V budoucnu je to hlavně naše zázemí, zatímco v mladším věku je to hlavně náš vzhled. A s ním souvisí jeden z velkých problémů mládeže, a to je akné. To se objevuje v období puberty a můžeme ho charakterizovat jako chronické onemocnění kůže. Svým způsobem se jedná o zánět, vlivem kterého vznikají na pokožce takzvané nežity, tedy výrazné pupínky. Nejčastěji se objevují jak v oblasti obličeje, tak v oblasti dekoltu, popřípadě také v oblasti ramen. Důvody jsou přitom prosté, a to stagnace sekretu mazových žláz.

Co patří mezi hlavní příčiny?

Pokud bychom měli být konkrétní a zmínit hlavní příčiny tohoto problému, rozhodně se netýkají jenom mládí. Vliv na akné totiž může mít i genetika a tak pokud jím někdo trpí i v dospělosti, rozhodně se nevyhne ani nám. Vliv ale má také hormonální aktivita, třeba spojená s pubertou, nebo i menstruačními cykly u žen nebo dívek. Stejně tak to ale může být různé poškození a další podráždění kůže, které souvisí s tím, že se na oblasti kůže objeví zánět.

Vliv na vznik akné má ale i celková čistota. Pokud se na naší pokožce objevují nečistoty, nebo se zde snad objevují odumřelé buňky, které nejsou pravidelně odstraňovány, dochází logicky k tomu, že se zánět může tvořit častěji. Vliv na to má ale i naše stravování, jelikož i nezdravé strava je cestou k nesprávnému fungování našeho těla a tedy i k tomu, že akné zkrátka vznikne. Co musíme také dodat, to je i fakt, že na vznik mohou mít vliv také některé léky, které obsahují třeba barbituráty. Stejně tak může mít na vznik akné mít také steroidy.

Jak proti akné bojovat?

Co akné způsobuje, tedy již víme a tak je dobré zmínit také to, jak se proti němu dá bojovat. Hlavní cestou je takzvaná lokální léčba, kdy můžeme využívat různé masti, krémy, nebo třeba roztoky. Zde samozřejmě dbáme na pravidelnou aplikaci na postižený místa. Souvisí s tím ale i to, jak o naši pokožku budeme pečovat. Základem by mělo být jak pravidelný mytí, tak i peeling. Ovlivnit akné ale můžeme také pitím bylinných čajů, které obsahují mátu, nebo pampelišku. Pomoci ale může také kefír.

Další metody léčby mohou spojeny i s léčbnými centry a či kosmetický přístroj na pleť s akné. Jednou z nich je možnost využívání laserů. Jedná se o neinvazivní metodu, která staví na stimulaci jednotlivých buněk, které se začnou lépe množit a také produkovat více kolagenu. Stejně tak může být metodou i léčba pomocí demodexu, kdy jsou do naší kůže vpracovány látky jako síra nebo zinek, které mají vliv na to, aby akné pomalu odstraňovaly, a to s jistotou dlouhodobějších účinků. Třetí metodou jsou lékařem předepsané léky, které se ale využívají při velkých potížích, které jinak eliminovat nelze.


Jaké jsou nejznámější subkultury?

Jaké jsou nejznámější subkultury?

Většina společnosti je poměrně celistvá a tak jedná podle jasně daných a zažitých směrů a zvyků. Přesto je ale třeba říci, že dané směry mohou být narušeny, a to takzvanou subkulturou. Pokud bychom si tento pojem měli osvětlit, tak se jedná o minoritní skupiny společnosti, která je charakteristická určitými znaky. Těch znaků může být hned několik, ale pokud zůstaneme u těch nejznámějších, nesmíme zapomínat na to, že to jsou znaky jako hodnoty a normy, stejně tak chování, nebo také životního stylu. Často hraje roli také podobný věk, ale to není vždy hlavním ukazatelem směru dané subkultury. Charakteristickým znakem je naopak to, že onu dominantní kulturu a společnost často popírá, nebo proti ní také bojuje, či proti ní přímo aktivně vystupuje.

Nejznámější je subkultura spojená s hudbou

Tou nejznámější subkulturou je ta, která je spojená s hudbou. Jednou ze známých subkultur jsou lidé, které váže jeden hudební styl, a to je reggae. To vzniklo v šedesátých letech minulého století a vychází z jamajské kultury společnosti. Často má tato hudba spojení také s určitým typem oblékání, který je označován jako rastafariánství. To znamená, že lidé nosí pohodlné pestré oblečení, dredy a mohou kouřit marihuanu.

Druhou subkulturou, která je spojená s hudbou, je určitě ta punková. Ta vznikla v osmdesátých letech v Londýně, a pokud ji něco charakterizuje, je to určitě styl oblékání. Kožené bundy, úzké kalhoty, kovové ozdoby a samozřejmě to hlavní, což je účes. Tedy takzvaný kohout, nebo lépe řečeno číro, které je symbolem tohoto hnutí odnepaměti., Nutno říci, že i to má své odnože, které se týkají třeba moderních trendů, popřípadě spojení s jinými skupinami – například oi punk.

Moderní subkultura? Hipsteři

Velmi zajímavou subkulturou jsou dnes i hipsteři, kteří se sice začali formovat už ve čtyřicátých letech, ale hlavní trend letí teprve nyní. Jedná se převážně o mladé lidi, kteří si zakládají na dokonalých prožitcích a odmítají se ztotožnit s tradičními stereotypy, a to jak v oblasti chování, tak v oblasti oblékání, nebo práce.

Velmi blízko mohou mít i k další společenské subkultuře, kterou jsou beatníci. Ty se začaly formovat v padesátých letech a mezi nejznámější patří třeba spisovatel Jack Kerouac, nebo Charles Bukowski. I oni si celkově zakládají hlavně na svobodě, ale také na nezávislosti nebo nespoutanosti. Z tohoto směru se samozřejmě vytvořilo i několik světově proslulých rockových kapel, jako Pink Floyd, The Beatles. Dnes sice daná subkultura postupně upadá, ale v době největšího rozmachu patřila skutečně mezi odnož, o které bylo výrazně slyšet. A je také jasné, že vzhledem k ideálům a směrům mohly být skupiny těchto lidí mnohými režimy také poměrně nenáviděné.

Ostatně s tím může souviset to, že někteří lidé dané subkultury neuznávají běžně a mají vůči nim předsudky. Nejvíce je to patrné určitě v hnutí punk, proti kterému často společnost velmi tvrdě vystupuje se svými názory.


Jaké jsou hlavní potřeby člověka a celé společnosti?

Jaké jsou hlavní potřeby člověka a celé společnosti?

Každá společnost má svá jasně daná pravidla a každý člověk má v tomto směru jasně dané potřeby. Pokud je pojem, který je označuje, potom je to takzvaná Maslowova pyramida. Podle té se často chováme, ale i orientujeme my všichni. Pokud v tomto směru nevíte, jak pyramida vypadá, nebo jak by vypadat měla, pojďme se podívat na její základní charakteristiku. Mezi základní potřeby každého člověka totiž patří ty fyziologické. S nimi souvisí to, co si mnohdy během našeho života ani neuvědomujeme. Jsou to třeba potřeby jako dýchání, pití, spaní, vylučování, nebo přijímání potravy. Ačkoliv nad tímto jenom málokdy přemýšlíme, je to potřeba, a to často ta nejzákladnější.

Chceme mít jistoty

Další důležitou potřebou jsou jistoty, které už souvisejí se samotnou společností jako takovou. Mezi jistoty může patřit celá řada věcí, a to ať už je to zaměstnání, zdraví, nebo také rodina. Stejně to mohou být ale i finance, nebo třeba naše bezpečí. V tomto směru je jistě zajímavé, že každý může mít dané potřeby seřazené skutečně různě a tak záleží skutečně na každé jednotlivé osobě, jak je postaveny má. Někdo má na prvním místě rodinu, jiný peníze.

S jistotami souvisí jistě potřeba lásky a sounáležitosti. Ta se odvíjí od toho, koho máme vedle sebe. Může lehce zasahovat i do předchozích potřeb, jelikož tato potřeba může souviset třeba i s rodinou. Stejně tak do ní patří také láska, ale i partnerství, nebo i běžné přátelství. Bez plnění této potřeby můžeme často trpět depresemi a být zklamáni ze života.

Hledáme obdiv druhých

Mezi další známé potřeby patří ty, které jsou spojeny s úctou a uznáním. I to každý z nás ve společnosti hledá, a to jak ve svém pracovním, tak třeba i osobním životě. Samozřejmě správnou cestou v tomto směru je vyžadovat uznání opravdu klasické. Jsou ale i osoby, které po vítězství, stejně jako po slávě touží více, než je zdrávo. I proto mohou celý svůj život podřídit pouze kariéře nebo cestě za svým snem. Poté mohou často litovat, že jim život doslova protekl mezi prsty, jelikož se nijak nerealizovali.

Máme také existenční potřeby

Mezi ty patří hlavně potřeba seberealizace, tedy kdy chceme naplnit naše schopnosti a předpoklady. To lehce souvisí právě s výše uvedeným uznáním. V rámci těchto potřeb můžeme vyhledávat třeba určitou tvořivost, stejně jako spontánnost, nebo můžeme být osobou, která se zajímá o problémy druhý a chce jim je pomáhat řešit. Stejně tak ale můžeme být člověkem, který více než cokoliv jiného řeší třeba etiku, předsudky, nebo svůj vnitřní klid. Realizovat se můžeme téměř v čemkoliv a nutno říci, že právě tato potřeba je dnes umístěna na vrcholu celé pyramidy a výrazně tak ovlivňuje společnost jako takovou. A to hlavně proto, že je zde největší prostor pro naši individualitu. Na rozdíl od potřeby fyziologických, které máme všichni naprosto stejné.