Category: Zajímavosti

Těhotenství, genetika a vše prenatálním vyšetření

Těhotenství, genetika a vše prenatálním vyšetření

Genetika souvisí s naším vývojem už ve chvíli, kdy jsme počati a tedy nošeni v těle matky. V tomto směru má totiž právě genetika a dané predispozice největší vliv na tom jací v budoucnu můžeme být. Samozřejmě vzhledem k tomu, co vše už lékaři mohou zjistit o daném plodu, směřuje i k tomu, že mohou velmi dobrým způsobem eliminovat také případné genetické poruchy. Jedná se hlavně o různé syndromy, které mohou způsobit to, že se dítě narodí již nemocné. V tomto ohledu ale není třeba zoufat, jelikož vše mohou odhalit také takzvané prenatální testy. Těch existuje několik a tak se společně podíváme na to, jaké možnosti dnes vlastně existují.

Jaké testy mohou být využívané?

Pokud budeme konkrétní, je třeba zmínit několik různých prenatálních testů, které mohou pomoci k odhalení případné genetické vady. Tím nejznámějším testem, který vůbec existuje, je určitě prvotrimestrální screening, který funguje na základě krevních odběrů. Spolu s nimi je dále využíván také ultrazvuk, a to nikoliv klasický, ale specializovaný. V tomto ohledu je cílem zjištění, zda dítě nebude trpět nemocí, která je známá jako Downův syndrom. Jedná se o určitý druh postižení, které se lékaři snaží co nejvíce eliminovat. Je potřeba počítat s tim, že prenatální vyšetření může stát i 1 500 korun českých.

Dalším testem, který souvisí s genetikou je i ten, který je spojený s konzultací u genetika. To je doporučováno všem ženám, které jsou starší 45 let. Základem tohoto testu je i takzvaná amniocentéza, což je odběr plodové vody, která je následně v laboratorních podmínkách také zkoumána a dochází taktéž ke zjištění toho, zda dítě nebude trpět některou z genetických vad. Co je u tohoto testu poměrně zajímavé, to je jeho velká rizikovost a tak není vždy aplikován.

Posledním známým a využívaným testem je také takzvaný velký genetický ultrazvuk. Toho je využíváno ve dvacátém týdnu těhotenství a během něho dochází hlavně k tomu, aby se zjistilo, zda dítě nebude mít poškozené srdce, popřípadě nebude mít poškozený mozek. I to mohou být genetické problémy, které se tímto způsobem velmi dobře a efektivně odhalí.

Je to jenom test

Co je důležité vědět, to je fakt, že ne každý test je skutečně stoprocentní a můžeme se na něho spolehnout. Ačkoliv metody jsou stále lepší, ne vždy je výsledek opravdu jasný a dá se na něho spolehnout. S tím poté souvisí třeba to, že výsledky testů mohou být pro matku stresující, což samozřejmě vede i k tomu, že těhotenství neprobíhá dle představ. Zvláště výrazně stresující může být období spojené s tím, kdy je test neurčitý a tak nelze ani prokázat, ani stoprocentně zavrhnout případné poškození. I proto se mnohé matky chtějí testů, raději vyhnout, stejně jako nedávají na slova lékaře a nejdou cestou jeho doporučení. My v naší redakci jsme však zajedno v tom, že lékař je zkrátka skutečným odborníkem a tak bychom měli na jeho zkušenosti a znalosti dát ve všech případech. On totiž na rozdíl od nás nemusí být ovlivněný mnoha emocemi.


Za co utrácí nejbohatší lidé světa?

Za co utrácí nejbohatší lidé světa?

Tématem našeho magazínu, který souvisí s kulturou, vzděláváním a úspěchem nejsou pouze faktická témata, která řeší určitý problém. Jsou to i témata, která nám mohou přiblížit zcela jiný svět a zaměřit se na jeho konkrétní specifika a zajímavosti. A přesně tím je tento článek, ve kterém se podíváme na to, za co dnes utrácejí ti nejbohatší lidé na světě. Na úvod musíme říci, že majetek, kterým se ti nejbohatší pyšní, se neustále zvyšuje. Poslední skok oproti předchozímu roku znamenal to, že se celkově zvýšil z 28 na celých 30 biliónů. A to nikoliv českých korun, ale samozřejmě amerických dolarů. Do skupiny těch nejbohatších lidí poté patří všichni ti, kteří vlastní hotovost, ale i majetek, který převyšuje hodnotu třiceti milionů dolarů. Poslední studie ukazují, že takovým majetkem se pyšní více než 183 000 mužů a zhruba 27 500 žen.

Za co nejčastěji utrácejí?

Pokud se podíváme na to, za co tito lidé nejčastěji utrácejí, jsou to zcela určitě nemovitosti. Ty jsou z celosvětového hlediska ideální volbou, pokud chceme náš majetek udržet a dobře ho investovat. V rámci toho tak neutrácejí jenom za nemovitosti, které souvisejí s jejich bydlením, ale i za nemovitosti skutečně investiční, v rámci kterých mohou v průběhu svého života peníze ještě o něco více násobit.

Samozřejmě další oblasti útrat se týkají hlavně dopravních prostředků. Zde zcela určitě převládá samotná vášeň a tak se utrácí hlavně za rychlá a unikátní auta, a to od těch nejslavnějších automobilek. Výjimkou nejsou ani různé limitované edice prestižních vozů. Dále to ale jsou i jiné dopravní prostředky, konkrétně potom luxusní jachty, které slouží jak na cestování, tak i dokonalé trávení volného času.

Vše doplňují také soukromá letadla, která však souvisí hlavně s podnikáním a komfortem. Nejsou ani tak určena k soukromým cestám, ale hlavně těm pracovním, kdy lze být na jakémkoliv místě na světě třeba i za několik hodin od startu.

Oblíbené jsou také různé prožitky

Mezi další možnosti, za které bohatí lidé utrácejí, se řadí také dovolené, a to samozřejmě pohodlné a luxusní, a to i několikrát do roka. Nejenom s nimi je poté spojena návštěva skutečně vybraných luxusních restaurací, v rámci kterých lze ochutnat opravdové skvosty světové kuchyně. S jídlem poté souvisí také nápoje, a tak to jsou hlavně luxusní vína, a to ze sekcí těch archivních.

Kolik je utráceno?

Za co lidé utrácejí, to již víme. Důležité je ale vědět i to, kolik to je. Ročně zhruba 1,1 milionu dolarů. A to logicky v rámci jedné takové osoby. Nejvíce se utratí za auta a to zhruba 40 miliard dolarů ročně, dále letadla a dále jachty a také alkohol. Zajímavé je, že nejvíce poté utrácejí ženy. Pokud totiž porovnáme útraty během celého života, tak u žen dělá daná částka zhruba 31 milionů dolarů, zatímco muži utratí pouze 24 milionů.


Jaké jsou ty nejlepší motivační knihy?

Jaké jsou ty nejlepší motivační knihy?

Úspěch je v dnešním světě velmi důležitý a tak je třeba vydat se mu naproti. K tomu nám určitě může pomoci nejenom motivace, ale třeba i samotné vzdělání. Ideálním zdrojem informací jsou v daném směru určitě knihy, které jsou na světovém, ale i tuzemském trhu dostupné komukoliv. Pojďme se společně podívat, jaké v naší redakci považujeme za ty nejlepší a které také máme v našich soukromých knihovnách.

Co řadíme mezi TOP3?

Začneme hned těmi, které sami považujeme za opravdu nejlepší možnou volbu. Mezi ty určitě patří kniha s názvem Bohatý táta, chudý táta. Ta je jednou z nejoblíbenějších knih po celém světě a napsal ji známý podnikatel Robert T. Kiyosaki. Tato kniha je ideální volbou pro každého, kdo se chce stát finančně nezávislým člověkem a chce vydělávat velké peníze. Dozvíte se v ní totiž hlavně to, co je v podnikání důležité a jak byste se měli chovat.

Druhou zajímavou knihu napsal Dále Carnegie a nese název Jak získávat přátele a působit na lidi. Už samotný titul jasně ukazuje, čím se kniha zabývá. V principu by vám měla ukázat hlavně to, jak se chovat, abyste byli všude oblíbeným a vítaným hostem. Zároveň vás ale naučí to, jak byste měli na druhé působit, a to aby to bylo ku prospěchu obou stran – třeba ve vašem byznysu, nebo vztahu zaměstnavatel – zaměstnanec.

Třetí knihu napsal Stephen R. Covey a jmenuje se 7 návyků skutečně efektivních lidí. Kniha je sice stará více než 20 let, ale rozhodně jí to neubírá na atraktivitě. Je považována za skutečný bestseller, o kterém je možné bez nadsázky říci, že vás k úspěchu zaručeně nasměruje, a to ať už se má jednat po úspěch v pracovním, nebo také osobním životě.

Co dále doporučujeme číst?

Ať už chcete zlepšit svůj osobní, nebo i podnikatelský život, doporučujeme číst i celou řadu dalších knih. Patří mezi ně třeba titul Rozvíjejte své vůdčí schopnosti, který napsal John C. Maxwell. Ten je ideální pro všechny vedoucí pracovníky, kteří mají problém třeba s motivací svých zaměstnanců. Pokud však pracujete hlavně sami a chcete zlepšit fungování své firmy, je třeba odstranit řadu špatných návyků. A to tak, že začnete u sebe. K tomu vám pomůže kniha, kterou napsal Napoleon Hill a nese název Myšlením k bohatství. Stejně tak se vám může hodit také titul Nejbohatší muž v Babyloně, který je také spojený právě s bohatstvím, ale i s metodami, jak ho dosáhnout. Autorem této knihy je George S. Clason.

Co musíme podotknout, to je určitě fakt, že knihy nejsou přímým návodem na to, jak se stát úspěšným člověkem a podnikatelem. Mohou ale pomoci s tím, že jsme mnohem lépe namotivováni a pomohou nám také v tom, že dokážeme mnohem lépe fungovat v rámci důležitých rozhodovacích procesů. A to je cesta, která je v současném životě velmi důležitá.