Znáte nejzajímavější velikonoční zvyky?

Jak se slaví Velikonoce u nás, to většina lidí ví, jelikož v tomto ohledu jsou trendy a směry jasně dané. Co ale málo lidí ví, to je určitě směr, jakým se slaví Velikonoce v zahraničí. A jelikož se jedná o jeden ze stále více oblíbenějších svátků, podíváme se na to, jak ho můžete oslavit za našimi hranicemi. Samozřejmě ideální je začít hned u našich sousedů, a to na Slovensku. Zde vás určitě potěší fakt, že slovenské zvyky jsou v tomto směru velmi podobné těm našim. Můžeme se zde těšit z tradičního hodování, stejně jako z polévání vodou. Co je poměrně zajímavé, to je absence klasické pomlázky, jelikož ta je nahrazena takzvaným korbáčem. I ten se podobně jako pomlázka však plete z vrbového proutí a slouží ke stejnému účelu, jako u nás pomlázka.

Jak jsou na tom další evropské země?

Pokud zůstaneme v Evropě i nadále, je třeba seznámit se také s dalšími zvyklostmi daných zemí. Ideálním příkladem může být Anglie, kde nechybí hlavně pečené jehněčí, ale stejně tak den, kdy se konzumují pouze palačinky. Co však příliš rozšíření není, to jsou u nás tolik oblíbené kraslice a vajíčka. Zde jsou totiž nahrazována čokoládovými, které děti hledají. A to v domě nebo na zahradě, kam jim je ukrývají rodiče.

Naopak v Německu si Velikonoce bez kraslic neumí ani představit. Zde patří mezi naprostou klasiku, podobně jako u nás. A jelikož se okolo vajec točí skutečně vše, souběhem těchto svátků pořádána také různá veselá klání. A to třeba taková, kdy spolu lidé soutěží, kdo hodí konkrétní vejce nejdál, nebo kdo ho hodí naopak nejvýše. S tím souvisí i zvyk přehazování vajec přes střechu domu. Tato tradice souvisí s tím, že je poté celé stavení na celý rok ochráněno před bleskem.

Co nás čeká v USA?

Evropské země nejsou jediné, kde nás čekají opravdu zajímavé a mnohdy i netradiční zvyky. Příkladem mohou být Spojené státy, tedy USA. Zde je základní postavou daných svátků zajíček. Mezi tradice patří i klasické barvení kraslic, které jsou následně schovány na zahradě a děti je logicky musí hledat. Velmi zajímavá je na velikonocích v USA také gastronomie, jelikož to hlavní, co se podává, je jehněčí pečínka, ale stejně tak i neméně oblíbená pečená šunka. I ta patří mezi klasické tradiční pokrmy daného období.

Podobná jídla ale najdeme třeba v v sousedním Polsku, kde jsou oblíbené kromě šunky i klobásy a další uzeniny. Co je však s jejich konzumací přímo spjaté, to je nutnost nechat si je posvětit. V tomto ohledu tak činí více než 90 procent místních obyvatel. Je to logicky dáno tím, kolik lidí je v této zemi věřících. Jinak jsou tradice velmi podobné těm našim, a pokud něco nechybí, tak třeba známé polévání vodou. V tomto směru je to proto, aby byli lidé zdravější a dožili se požehnaného věku.