Znáte správnou kulturu stolování?

S kulturou je dnes spojeno také stolování a tak je určitě třeba vědět, jak dobře a správně prostřít stůl. Pokud v tomto směru máte mezery, nemusíte zoufat, jelikož několik tipů, jak na to, vám aktuálně přinášíme. Jedině tak můžete mít jistotu, že ať už jako hostitelé, stejně jako hosté budete vědět, co a jak. Samozřejmě různých pravidel je v tomto ohledu mnoho a my se tedy zaměříme především na několik základních.

Začínáme ubrusem a talíři

To hlavní, co by mělo být na každém stole, to je ubrus. Ten by neměl být položený na stole přímo, ale měl by být položen na moltonu – tedy takzvané plstěné podložce. Volva barvy je čistě na nás samotných, ale rozhodně je dobré jít cestou neutrálních, nijak výrazně nevyzývavých barev. Problémem určitě není ani kombinace dvou různých ubrusů, kdy na ten klasický položíme i ubrus menší, který celkově zpestří daný stůl.

Jakmile je v tomto směru hotovo, můžeme se pustit do umístění talířů. Velmi často se dnes používají takzvané klubové talíře, které jsou na stole po celou dobu. Na těchto talířích je ubrousek a dále už konkrétní talíř, ze kterého budeme jíst. Důležité je samozřejmě jako první umístit ten talíř, ze kterého budeme jíst nejdříve. Pokud se podíváme na správný postup, je vhodné začínat studeným předkrmem na dezertním talířku, dále polévkou v talíři hlubokém, dále teplým předkrmem opět na talířku dezertním, hlavním chodem na talíři, který se nazývá masovým. Koncem stolování je dezert, a to opět na talíři dezertním, nebo moučníkovém.

Jak na příbory?

Se správným prostřením stolu souvisí také umístění vidliček. Ty by měly být na stole hned tři, a to vidlička dezertní, vidlička na studený předkrm a vidlička na předkrm teplý. Podobně je to v případě nožů, které jsou určeny také na oba předkrmy. Ty dále doplňuje také lžíce. Vše doplňuje příbor hlavní, tedy na hlavní chod. Ten může být v průběhu stolování logicky obměněn, a to v závislosti na tom, jaké jídlo si host dá. Ideálním příkladem může být ryba a tedy nutnost speciálního rybího příboru. Podobně to může být také v případě steaku, kdy je třeba myslet na steakový příbor, hlavně tedy konkrétní nůž s ostřím ve tvaru pilky.

Posledním bodem jsou sklenice

Tím posledním, na co je třeba se zaměřit, jsou samozřejmě sklenice. Ty mají na stole přesné místo a měly by být umístěny jeden centimetr od hlavního nože. Důležité je v případě více sklenic to, aby vytvářely řadu, nebo také trojúhelník. I zde, podobně jako u příborů samozřejmě platí to, že by jednotlivé sklenice měly být seřazeny v pořadí, v jakém budeme pít. Tedy v tomto směru je vhodné umístit sklenice na vodu, víno bílé či červené a samozřejmě také na sekt, nebo dezertní víno při zakončení stolování. I to je důležité pravidlo, kterým na formálním obědě nebo večeři rozhodně potěšíte každého hosta.